نخستین اجرای پرفورمنس فرش دستباف توسط انجمن طراحان فرش تهران” و “کنسرسیوم هنر ایرانی” در اکسپو دبی 2020 برگزار شد

این رویداد هنری با نام “فرش تا عرش” به سرپرستی سارا میرنظامی و زهرا کمانی، به کارگردانی مهدیار پیرزاده و با مشارکت اداره صنعت و معدن، ستاد اکسپو، شرکت شهرکهای صنعتی ،بنیاد رودکی ،خوشه فرش و فعالان حوزه فرش استان تهران در تاریخ 15 الی 17 اسفند (6الی8 مارس) به مدت سه روز برگزار گردید.

این رخداد خلاقانه همسو با شعار جهانی اکسپو ۲۰۲۰ “پیوند افکار، خلق آینده” توانست در معرفی ایران بعنوان مهد فرش در جهان با پیشینه تاریخ و تمدن غنی در هنر اصیل ایرانی،برگ زرینی رقم زند.

در این اجرای مفهومی که بصورت تعاملی با تماشاگران پاویون کشورهای جهان و با مشارکت آنها در اجرای نمادین منتهی به بافت فرش دستباف ایرانی انجام شد امکان مکاشفه و درک هنر اصیل ایرانی را از طریق لمس نخ‎ و دفتین و مشارکت در “بافت فرش یک گره تا همدلی” برای بازدیدکنندگان، تجربه ای زیبا و خاطره انگیز را فراهم آورد

در این پرفورمنس هنرمندان با انداختن گلوله های نخ به سمت بازدیدکنندگان، از طریق به چالش کشیدن آنها و هدایتشان به سمت پاویون ایران، علاوه بر پرزنت هنرهای اصیل ایرانی، آنها را به مشارکت در بافت فرش فرا می خواندند که با استقبال قابل توجه شرکت کنندگان همراه بود. در پایان هر اجرا نیز هدایایی نفیس از موتیف های قاب شده فرش به شرکت کنندگان اهدا گردید.

اجرای نقالی و شاهنامه خوانی دو زبانه بر روی دو قطعه فرش “استاد رسام عرب زاده” و همچنین “فرش دماوند” بعنوان جاذبه تاریخی و فرهنگی استان تهران که دستبافته پروانه کفایتی بود با اجرای استاد امیر صادقی انجام گردید.

کارگاه طراحی فرش با حضور استاد مصطفی آقا میری و سایر اساتید برجسته استان ، نقش به سزایی در معرفی طرح و نقش فرش ایران به همراه داشت، همچنین ورک شاپ نقاشی بر روی فرش دستبافت قدیمی توسط مریم طاهری تفرشی با هدف بازآفرینی و بازخوانی هنر قدیم ایرانی از بخشهای دیگر این برنامه بود.
کارکرد دیگری از فرش میناخانی ورامین در قالب مبلمان ، در این اجرا بعنوان نماد اصالت فرش استان تهران که به ثبت جهانی رسیده است به نمایش گذاشته شد.
زینت بخش پایانی این رویداد نیز اجرای موسیقی زورخانه ای با نام “ایران” بود که شور و هیجان خاصی به همراه داشت.

همراهان این برنامه اجرایی عبارت بودند از:
مشاوران پروژه : سارا میرنظامی – زهرا کمانی
طراح و کارگردان : مهدیار پیرزاده
موسیقی: سیف اله شکری
داستان سرا: امیر صادقی
مترجم داستان: طاهره متقی
ضرب:علی ناری
پرفورمر: دیدار قنبرزاده
طراحی و نقاشی روی فرش: مریم طاهری تفرشی
طراحی فرش: مصطفی آقامیری
طراحی فرش: سمیرا خلیلی

با همراهی و همکاری:
فاطر سعادت، محمد امینی، سمیه مزرعه، ملاحت بهبودی، لیلا میرزایی، سپیده صنیعی، عفت متولی، پروانه کفایتی و بهرام طایی صفت